Milletvekili Fuat Köktaş 2017 Yılı Turizm Bütçesini Konuştu

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmekte olan 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarı 5. Tur görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına Meclis Genel Kurul’da konuşma yaptı.

10.12.2016
58
A+
A-

Milletvekili Köktaş’ın Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada

Görüşülmekte olan 2017 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına söz almış bulunmaktayım.
Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.
Kültür merkezlerinden , kütüphane ve müzelere, Tarihi eserlerden, sanata , Konaklama ve Deniz Turizmi tesislerinden, seyahat acentalarına kadar bir çok alanda, Bütün hükümet dönemlerinden daha çok destek AK Parti Hükümetleri dönemlerin de verilmiş, verilmeye de devam edilmektedir. Sağlık ve Kış Turizmi, Yayla Turizmi Karadeniz Kültür ve Doğa Turizmi başta olmak üzere turizm çeşitlendirilmiş, Mavi bayraklı tesislerin sayısı artmıştır.

Turizm deyince artık akla sadece deniz, kum ve güneş gelmiyor.
Tarih, doğa , yayla deyince akla ilk gelen Karadeniz bölgesinde ki, Kültür, tabiat ve gastronomi turizmine de dikkatinizi çekmek istiyorum.
Mavi ile yeşilin birleştiği tarih ve medeniyetin bütünleştiği, mümbit toprakları doğal bitki örtüsü , gölleri, termal ve akarsularıyla, yazın yaylaları, kışın dağları ve kayak merkezleriyle, Cami, tarihi han, hamam, köprü ve harabeleriyle,
Kaleleri, külliyeleri ve ören yerleriyle, Özellikle de Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarının eşine az rastlanan doğal güzellikleriyle, Türkiye de, yaşayan 482 kuş türünün, 352’sini barındıran Kuş Cennetinin, Samsun Kızılırmak deltasında olduğunu da ayrıca ifade etmek durumundayım.
Yöresel yemekleriyle de Karadeniz gastronomi turizminde de önemli bir yere sahiptir.
Bu doğa ,tarih, kültür, yayla, kanyon, göl, gibi değerlerimize her mevsimde ulaşabilmek için planlanan, imalatına başlanan yollarıyla, konaklama tesisleri, piknik alanları ve aktivite merkezleriyle ,
Batı, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi ülke Turizmin de önemli yere sahiptir.
İzleri kaybolmaya yüz tutmuş, Özelliklerini kaybetmekte olan bu değerlerimizi aslına döndürmek restore etmek tarihimizi iç ve dış turizme açmak için 14 yıldır kaynak aktarılmakta , yatırımlar yapılmaktadır.
Özellikle deniz turizmine verilen desteğe, yapılan yatırımlara rağmen iç ve dış kaynaklı nedenlerden, zaman zaman Turizm sektöründe ekonomik sorunlar yaşanmakta, işletmeciler ekonomik sıkıntıya düşmektedir.
Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta hükümetimizin veya bakanlığımızın desteklerinin yetersiz olması değildir.
Sektörü büyütmek, şoklara karşı dayanıklı, kalıcı ve rekabet edebilir hale getirmek için kaliteyi düşürmeden maliyetleri düşürmek zorundayız.
Bunun için işletmecisinden, yöneticisine garsonundan, temizlik personeline kadar tüm çalışanlar kendilerini sürekli yenilemeli, zihniyet değişikliğini sürekli geliştirmelidir.
Sadece yapancı turiste değil iç turizme de alan açılmalı alternatifler sunulmalıdır.
Herkesin rahatlıkla tatil yapmasına imkan sağlayan tesisler inşa etmek yatırımcı için her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.
Krizlerden çıkış için mutlaka B planı başucumuzda olmalıdır.
Olumsuz algı yaratmamak, pozitif düşünmek, iç ve dış turizmi dengeleyici planlar yaparak, yapısal değişiklikler hayata geçirilmelidir.
Hükümetimiz ülkemizin tanıtımını yapmak ve her alanda turist çekebilmek için 14 yıldır kaynak aktardığı halde bunu yapacak olan kişiler ülkemizin tanıtımını değil FETÖ terör örgütünün tanıtımını yapmışlardır.
Hükümetimiz özellikle 2016 yılında Türkiye’de yaşanan terör olayları ve ( FETÖ) darbe girişiminden etkilenen turizm sektörünü ayakta tutabilmek için önemli destekler vermiştir ve vermeye devam edecek 2017 yılı için seyahat acentalarına uçak başı yaklaşık 20.000 bin tl destek verileceğini, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM bizatihi kendisi açıklamıştır.

( Yarın akşam idrak edeceğimiz Müslümanların Mevlüt Kandilini tebrik eder , İslam alemine hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim. Bu mübarek gecenin tıpkı peygamber efendimizin dünyaya ilk gelişi gibi hayırlar getirmesini; geleceğimizi aydınlatmasını diliyorum.)

Bu düşüncelerle görüşülmek de olan 2017 yılı bütçesinin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.