Karadeniz’de Yağış Hayatı Felç Etti

Karadeniz’de Yağış Hayatı Felç Etti
01.09.2016
83
A+
A-
Karadeniz Sahil Yolu’nun Fındıklı-Arhavi geçişi, heyelan sebebiyle ulaşıma kapandı
İlçede iş yerleri ve bazı binaların zemin katlarını su bastı.
RİZE
Rize’nin Fındıklı ilçesinde zaman zaman etkisini artıran yağış, olumsuzluklara yol açtı.

İlçede dün geceden itibaren etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu’nun Fındıklı-Arhavi geçişi Liman Mahallesi mevkisinde heyelan yaşandı.

Heyelan sonucu yolun tek şeridi ulaşıma kapanırken trafikte yoğunluk yaşandı.

Ulaşımın tek şeritten kontrollü sağlandığı yolda, Karayolları ekiplerince kapalı şeridin açılması için çalışma başlatıldı.

Şiddetli yağış sebebiyle ilçedeki rögarların tıkanması sonucu iş yerleri ile bazı binaların zemin katlarını su bastı.

Elektrik kesintisi yaşanan ilçede, belediye hoparlörlerden anons yaparak vatandaşları uyarıyor.

Pazar Kaymakamı ve Fındıklı Kaymakam Vekili Selçuk Aslan, yaptığı açıklamada, şiddetli yağıştan dolayı Beydere köyünde Efecan Işıklar adında bir çocuğun kayıp olduğu yönünde kendilerine bilgi geldiğini belirterek, şu an bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban ise ilçe merkezinin sular altında olduğunu ifade ederek, “Küçük dereler taşıp ilçe merkezini su bastı. İlçe merkezi ile köyler arasında bağlantı kesilmiş durumda. Haber alamadığımız yerleşim yerleri var. Yağış devam ediyor. Can kaybı yok şu anda. Su baskını nedeniyle maddi hasar var.” dedi.

Bütün yolların kapalı olduğunu kaydeden Özbalaban, “Yol açma çalışmaları sürüyor. Her tarafta heyelan var. Tüm ekiplerimiz çalışıyor. Çevre il ve ilçelerden yardımlar geliyor.” diye konuştu.

ORDU

Fatsa ilçesinde şiddetli yağış sebebiyle su baskınları meydana geldi

 Ordu’nun Fatsa ilçesinde etkili olan şiddetli yağış, bazı iş yerlerinde su baskınlarına yol açtı.

İlçe genelinde yaklaşık 2 saat etkili olan yağış sonucu Kurtuluş Mahallesi’ndeki Fatsa Özel Sanayi Sitesi’nde bulunan 15 iş yerini su bastı.

Sanayi sitesindeki 5 araç da zarar gördü.

Fatsa Özel Sanayi Sitesi Başkanı Yusuf Kaynar, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede, Ramazan Bayramı’nın ilk günü meydana gelen sel ve heyelanda 140 iş yerinin zarar gördüğünü anımsattı.

Bu sabah etkili olan sağanak sebebiyle 15 iş yerinin zarar gördüğünü belirten Kaynar, “Sanayi sitemizin kot seviyesi düşük. O yüzden her yağmurda su baskınlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. İş yerlerinde nöbette olan esnaf, suyu tahliye etmek için çaba harcadı. 5 araç da su altında kaldı ve çekiciyle kurtarıldı.” dedi.

ARTVİN

Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde etkili olan yağış hasara yol açtı
Vali İnce:
“Sağanak özellikle Arhavi ilçesinde etkili oldu. İlçe merkezindeki bazı kamu kurum ve kuruluşları, ev ve iş yerlerinin bodrum ve birinci katlarını su bastı”

Artvin’in Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde aralıklarla devam eden şiddetli yağış, su baskınlarına neden oldu.

Artvin Valisi Muhterem İnce, yaptığı açıklamada, Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde sağanağın aralıklarla devam ettiğini söyledi.

Yağışın özellikle Arhavi ilçesinde etkili olduğunu ifade eden İnce, ilçe merkezindeki bazı kamu kurum ve kuruluşları, ev ve iş yerlerinin bodrum ve birinci katlarını su bastığını kaydetti.

İnce, Arhavi’de kaymakamlık bünyesinde Afet Kriz Merkezi oluşturulduğunu belirterek, “Devletimizin tüm imkanlarını bölgeye sevk ettik. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bütün tedbirlerimizi aldık. Karayollarında ulaşım sorunu yok. Yollarımız ulaşıma açık. Sağanak nedeniyle herhangi bir yaralanma ve can kaybımız şu an itibarıyla yok.” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber