İlkadım’ın sokak hayvanlarına yönelik çalışmaları yerel yönetime örnek oldu

İlkadım’ın sokak hayvanlarına yönelik çalışmaları yerel yönetime örnek oldu
16.12.2021
25
A+
A-

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün tüm dünyada tedirginliğe sebep olan Korona virüs tehdidine karşı ilkadım ilçesinde yapılan tüm çalışmalarını rakamsal verilerle anlattı. Başkan Demirtaş,” Korona virüs sürecinde ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın sağlığı, huzur ve güveni için tüm mesai arkadaşlarımla mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarını devam ettiriyor. Bu süreçte gelen çabayı ve gayreti sarf ettik, etmeye de devam ediyoruz da. Halkımızın sağlığı bizim için her şeyden önce gelir” dedi.

“7395 defa tekrar edilen dezenfektasyon çalışması”

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü mart ayından itibaren başta hastaneler, aile sağlık merkezleri gibi sağlık kuruluşları olmak üzere olmak üzere, eczaneler, tıbbi malzeme satan yerler, belediye hizmet binaları, kamu kurumları, çeşitli kurum ve kuruluşlar, Pazaryerleri, muhtarlık binaları, ibadethaneler, minibüs, taksi durakları ve araçları ile talep gelen her yerde dezenfeksiyon işlemlerini yürüten İlkadım Belediyesi Sağlık İşleri ekipleri ilçede toplamda 7395 defa tekrar edilen dezenfekte çalışması ile Corona virüsün yayıl hızının önüne geçti.

“Virüsle mücadele de 2300 Kg Dezenfektan 12 bin 400 Maske “

Dört koldan yürütülen çalışmalara, muhtarlıklardan, apartman yönetimlerinden ve vatandaştan gelen başvuruları da hassasiyetle dikkate alan ekipler, Covid-19 pozitif vaka bulunan  1765 yerleşim yerini, çocukların hoşça vakit geçirdiği park ve oyun alanlarını 1887 defa, kamu binalarını 953 defa, çalışan hizmet veren iş yerlerini 693 defa dezenfeksiyon etti. Çalışmalar esnasında 2300 Kg dezenfektan ve 12 bin 400 adet ücretsiz maske dağıtımıyla halk sağlığının önemsendiğini ortaya koydu.

“2070 kişiye yerinde sağlık hizmeti”

Çalışan belediye personeline sağlık hizmetiyle anında müdahale eden Sağlık İşleri Müdürlüğü en çok yaralanmalar, tansiyon düşmesi ve yükselmesi, diyabet ,Pansuman, Trigliserid-Kolesterol-Şeker Ölçümü, kronik hastalıklar gibi çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle polikliniğe başvuran 2070 çalışanın ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra gerekli görülen hasta ve yaralılar için daha ileri tetkik ve tedavi için hastanelere sevkini sağladı.

“5683 Sokak hayvanın Bakım Merkezi’ne ulaştırıldı”

Sokak hayvanlarının yanı sıra kent merkezinden uzaktaki can dostlarına şefkat elini uzatan Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurduğu 8 kişiden oluşan ve 7/24 görev yapan “Acil Müdahale Ekibi” ile ilçede Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış 5683 sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerinin yapılması için Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Merkezine teslim etti.

“47 Besleme Ünitesi’ni ilçemizde konumlandırdık”

Her fırsatta sokak hayvanlarının yardımına yetişen ekipler yazın kavurucu sıcakları kışın ise dondurucu soğuklarda da yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarını da unutmuyor. Bu kapsamda ilçede yürütülen rutin hizmetler ile 47 Adet Besleme Ünitesi,705 Kg kedi maması,1905 Kg köpek mamasının aylık besleme yaparak can dostlarını aç ve açıkta kalmaması için çalışmalarına devam ediyor.

“Can dostlarımız için örnek projelerimizle öncü olduk”

İlkadım’da sadece vatandaşların huzuru ve mutluluğu için değil can dostların da mutluluğu için çalıştıklarının altını çizen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Göreve geldiğimiz günden bu yana ‘Hayvan dostu belediyecilik’ anlayışıyla hareket ederek, can dostlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmek için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Örnek projelerimizle, öncü olduk. Vatandaşlarca uygun olmayan noktalara bırakılan ve hijyenik olmayan hem hayvan hem de insan sağlığını tehdit eden yapı ve besleme düzenlerini kaldırarak modern su ve mama ihtiyacını aynı anda karşılayan besleme ünitelerini kent merkezinde tespit edilen müsait alanlara yerleşimini yaptık. Ekiplerimiz hafta da 3 kez bu besleme odaklarının temizliğini ve mama takviyesi ile aksatmadan devam ettiriyor” dedi.

“Sokak kedilerimiz de unutmuyor onlar için yaşam desteği oluyoruz”

Sokağımızın sadece köpeğine değil sokak kedilerimiz içinde bir takım çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Başkan Demirtaş,” Bunlardan bir tanesi de kedi evlerimiz. Sokak kedilerimiz için 38 tane ev hazırladık. Muhtarlarımızla birlikte sokak hayvanlarımızın yoğun olduğu bölgelerde, gönüllü beslemecilerimizle birlikte tespit edilen yerlere kedi evlerini yerleştiriyoruz. Muhtarlarımızla her konuda olduğu gibi bu konuda da istişareler yaparak Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimizle ortak çalışmalar yürütüyor. Sokağımızın kedisi, sokağımızın köpeği düşüncesiyle sokak hayvanlarına sevgiyi ön plana çıkarak çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber