İlkadım’da Dünya Tiyatrolar günü kahkahalarla kutlandı

İlkadım’da Dünya Tiyatrolar günü kahkahalarla kutlandı
28.03.2022
36
A+
A-

İlkadım Belediyesi Gazi Sahnesi’nde Dünya Tiyatrolar Günü’nü, küçükler için Küçük Fidan’ın Düşleri ve büyüklere yönelik Meskül Mahal adlı tiyatro oyunu ile kutladı.

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Gazi Sahnesi’nde organize edilen Küçük Fidan’ın Düşleri ve Meskül Mahal adlı tiyatro gösterilerini tiyatro sever öğrenciler ve vatandaşlarla buluşturdu. İlk olarak çocuklara yönelik “Doğayı Korumaya” yönelik Amisos Tiyatro grubunun oynadığı müzikli dans çocuk oyunu salonu dolduran çocuklar ve velileri tarafından ilgiyle izlendi. İzleyiciler arasındaki bazı çocuklar hayatlarında ilk kez tiyatro oyunu seyretmenin heyecanını yaşadı. Farklı saatlerde 4 seanslık oynan ve renkli görüntülerin oluştuğu tiyatro gösterisini seyreden çocuklar doyasıya eğlendi.

“Meskul Mahal kahkahalar boğdu”

Aynı günün akşamı Gazi Sahnesi’nde büyüklere yönelik Samsun Seyir Tiyatrosu’nun iki perdelik komedi oyunu ‘Meskûn Mahal’ adlı oyun sahnelendi. İki kuşağın hayata, aşka farklı pencereden bakmalarını mizahi bir dille anlatan oyun, seyircileri hem güldürdü hem de herkesin günlük hayatta başına gelebilecek olayları keyifli bir şekilde aktardı. Oyuna tiyatro severlerin yanı sıra Bozok Üniversitesi Çekerek Tiyatro Kolu ve Samsun Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği oyuna eşi Lütfiye Demirtaşla birlikte katılım sağlayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, oyunu ilgiyle izledi.

“Yaşasın Sanat”

Oyun öncesi tiyatro severlere bir konuşma yapan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görüyorum. Sanatın bizim bir yaşam biçimimiz olduğunu unutmadan, sanatçıya verilen değerin aslında ülkenin kendi değerini açığa çıkardığını söylemek istiyorum. Bugün bizi yalnız bırakmayan tüm seyirci ve oyunculara da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Umudumuzu kaybetmemek için izlediğimiz, gördüğümüz, aldığımız bu enerjinin bizi yukarı taşıyacağına söz veriyoruz ve diyoruz ki yaşasın sanat!” diye konuştu.

“Pandemi bitti perdeler açıldı”

Samsun’da bu anlamlı günde sanata ve sanatçıya verdiğiniz değerin takdire şayan olduğu ifade eden Genel Sanat Yönetmeni Öner Yıldırım,” Tabi tiyatro pandemi döneminde talihsiz günler yaşadı.Şimdi pandeminin sona ermesiyle birlikte perde açıldı. Perdelerin hiç kapatılmaması, alkışların hiç susmaması dileği bizleri sizlerle buluşturan Belediye Başkanımıza katkı ve desteklerini taçlandıracak plaketi sizlerin huzurunda takdim ediyorum “dedi.

“Plaketler sahiplerini buldu”

Gösterinin sonunda İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sefa Çelebi, sergiledikleri performans ve verdikleri emeklerden dolayı Genel Sanat Yönetmeni Öner Yıldırım ve Oyun yazarı Gülce Demirkaya’ya teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.