Her nodüler guatr ameliyat gerektirmez

Her nodüler guatr ameliyat gerektirmez
25.09.2018
128
A+
A-

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, nodüllü guatr Hakkında bilgi verdi.

Boyunda ağrı veya şişlik şikayeti ile doktora başvuran hastanın doğru değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, ‘’Tiroiddeki nodüllerin gerçekten kanser riski taşıyıp taşımadığını dikkatli bir şekilde değerlendirmeye çalışılmalıdır. Her nodülde ameliyata gerek yoktur. Fizik muayene ve ultrason değerlendirilmesi ile başlanır. Bize o nodülün kanlanma durumu, heterojitesi veya sahip olduğu kenar düzensizlikleri gibi kanser riskini gösteren bir takım ipuçları verebilir. Ve bu ipuçları bizi kanser riski konusunda yönlendirici olabilmektedir.

BU NODÜLLERDE NE YAPIYORUZ?

Bu modüller özelliklerine göre ya takibi alınır yada Ultrason eşliğinde ince iğne aspırasyon biyopsisi dediğimiz iğne ile parça alarak değerlendirilir. Sonuç şüpheli veya kanser geldiğinde operasyon vakası verilir. Burada her bir modülün ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.’’ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber