Gündeşli, Atanamayan Uzman Çavuşların sorunlarına dikkat çekti

Gündeşli, Atanamayan Uzman Çavuşların sorunlarına dikkat çekti
12.03.2024
A+
A-

Gündeşli, Atanamayan Uzman Çavuşların sorunlarına dikkat çekti

ARDAHAN-BHA

Bu çağrıda, 45 yaşında en düşük memur maaşı kat sayısıyla emekli edilen Uzman Çavuşların mağduriyetine dikkat çekildi. Gündeşli, emekli olan Uzman Çavuşların 1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı taleplerinin olduğunu vurguladı. Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, çağrısında şu ifadelere yer verdi:

“AKTİF GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARI

Uzman çavuşların özlük hakları ile ilgili sorunlar; Sağlık yönetmeliği, tayin yönetmeliği, kıdemlerin rütbeden sayılmaması ve diğer özlük haklarının düzeltilmesiyle beraber kadroya geçirilmeyi beklemektedirler. Bu düzenlemelerle beraber binlerce profesyonel mesleklerini devam edeceklerini düşünmekteyiz. Sadece Uzman Çavuş’ların talebi geleceğe umutla bakmak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü canla başla korumaktır.

UZMAN ÇAVUŞLAR GÖREVİ NEDEN BIRAKMAK ZORUNDA KALIYORLAR?

1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununda hiçbir düzenleme olmadığı gibi şartlar daha da  kötüleşmiştir. Özlük haklarında iyileştirilme yapılmadığından kaynaklı yıllarca mobbing baskısı altında görev yapmak zorunda kalmışlardır. Yurt içi ve yurt dışında en kritik bölgelerde görev yapan Uzman Çavuş’ların özlük haklarında iyileştirme yapılmadığından kaynaklı görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.
Dünyanın en zor savaş tekniği olan meskûn mahal muharebelerinde en önde görev yapan Eski Uzman Çavuşlar 3269 sayılı uzman erbaş kanunun yetersiz olmasından kaynaklı mobbing baskısı ile görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.
Binlerce profesyonel Eski Uzman Çavuş yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kaderine terk edilmişlerdir.

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5’inci maddesinde “Uzman Erbaşların 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için 2016 yılından önce 2 yıl olan hizmet yılın 2016 yılından sonra 7 yıl olarak değiştirilmiştir. Bu kanuna istinaden devlet eliyle uygun kadrolara referansız bir şekilde atama beklemekteyiz.

Devletimizden beklentimiz; Emekli Uzman Çavuş’ların geriye dönük haklarının verilmesi, görev yapan Uzman Çavuşların 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri kanuna tabi olması ve Eski Uzman Çavuşların kanunen verilmiş haklarının  Devlet eliyle atamalarının yapılmasını beklemekteyiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.