Göz tansiyonu erken teşhis ile ilerlemesi durdurabilen bir hastalıktır

Göz tansiyonu erken teşhis ile ilerlemesi durdurabilen bir hastalıktır
12.06.2018
119
A+
A-

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Dinçer, “Gözünüzde hafif ağrılar oluyor ve bulanık görüyorsanız göz tansiyonu olabilirsiniz. Göz tansiyonunu erken teşhis ile ilerlemesi durdurulabilen bir hastalıktır.” dedi.

Göz tansiyonu (Glokom) göz içi basıncının görme sinirini tahrip edecek kadar artması nedeniyle görme kaybına yol açan bir hastalıktır diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Dinçer, “İlk zamanlarında erken dönemde herhangi bir belirti vermeyen göz tansiyonu, yavaş yavaş ilerlediği için görme alanındaki kayıp hasta tarafından hemen fark edilmez. Erken teşhis ile ilerlemesi durduralabilen hastalık olan göz tansiyonu için için belirli periyotlarla göz muayenesi olmanız gerekmektedir. Bu hastalıkta nadir de olsa bulantı, kusma ayrıca ağrı ve görmede bulanıklık ortaya çıkabilir, bu belirtiler çıkmayabilirde.

İKİ ÇEŞİT GÖZ TANSİYONU VAR
İki çeşit göz tansiyonu (glokom) tipi vardır. Açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere bu hastalıkta açık açılı göz tansiyonunun belirtisi çok kesin ve net olmadığı için kişinin bunu anlaması daha zordur.
Kapalı açılı göz tansiyonu tipinin belirtileri ise, günün ilk saatlerinde baş ağrısı, geceleri ışık etrafında ışıklı halkalar görmedir.
Genel olarak göz tansiyonu yavaş yavaş artar ve bu sayede ağrı çok hissedilmez. Bu yüzden çoğu zaman hastalığı durdurma tedavisi için çoğu zaman geç kalınmış olur. Bunun için mutlaka belirle zamanlarda göz muayenesi olmanız gerekmektedir.” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber