Genç Arabulucu Barış Liderleri Müzakere Kültürüne Katkı Sağlamaya Yemin Etti

Genç Arabulucu Barış Liderleri Müzakere Kültürüne Katkı Sağlamaya Yemin Etti
20.05.2022
28
A+
A-

2021 – 2022 eğitim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Akran Arabuluculuk Derneği (AKRANDER) ve Atakum İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle başlayan “Okulda Akran Arabuluculuğu Barış Yapıcı Lider Öğrenci Yetiştirme Projesi”nin yemin töreni yapıldı.

Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’nde (AKSEM) gerçekleşen yemin töreninde; Atakum ilçesindeki lise ve ortaokullarda eğitimlerini tamamlayan toplam 239 akran arabulucu barış lideri yemin ederken kendilerine başarı belgeleri takdim edildi. Projede OMÜ’yü Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hatice Kumcağız ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı öğrencileri temsil etti.

Atakum protokolü de törende yer aldı

Yemin töreninde; Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Atakum Belediye Başkanı Avukat Cemil Deveci, Atakum İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, projenin danışmanı OMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hatice Kumcağız, AKRANDER Başkanı Necdet Göğüsdere, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığından Hâkim Nurşen Kaynar ile Atakum Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Nuray Kahraman eğitimden başarıyla geçen öğrencileri yalnız bırakmadı.

Proje Koordinatörü Uzman Psikolojik Danışman Kasik “Akran arabuluculuğu, öğrencilerin öz denetim ve sorumluluk duygularını geliştiriyor”

Tören programında protokolün selamlama konuşmalarının ardından söz alan Proje Koordinatörü Uzman Psikolojik Danışman Naciye Çavuş Kasik, akran arabuluculuğunun önemine değinerek “Okulda Akran Arabuluculuğu Barış Yapıcı Lider Öğrenci Yetiştirme Projesi; okullarda şiddetin önlenmesi, çatışma ve anlaşmazlıkların müzakere edilerek barışçıl yollarla çözümlenmesi amacıyla öğrencilerin akran arabulucu olarak yetiştirilmesini amaçlıyor. Arabuluculuk okulda öğrenciler arasında yaşanan anlaşmazlıkları öğrencilerin, yine kendi akranlarından olan arabulucu öğrencilerden yardım alarak konuşup bu sorunlara bizzat çözüm yolları bulduğu ve dolayısıyla öz denetim ve sorumluluk duygularını geliştiren bir yöntem. Akran arabulucuları adil ve tarafsız olan, etkili iletişim becerileri eğitimini tamamlayarak arabuluculuk konusunda bilgi ve beceriye sahip öğrencilerden oluşmakta.” dedi.

Geliştirici ve etkili bir uygulama

Koordinatör Kasik, okullardaki arabuluculuk uygulamasının; öğrenci anlaşmazlıklarında okul yönetimi ve öğretmenlerin müdahalesi olmadan öğrencilerin kendi akranlarının desteğiyle kendi çözümlerini bulmaları açısından çok geliştirici ve etkili bir uygulama olduğunu vurguladı.

Edilgen değil, etkin öğrenciler

Kasik, projenin öğrencilere birçok kazanım sağladığına işaret ederek “Öğrencilerin kendi sorunlarını yetişkinlerin müdahalesi olmadan çözümleyebilmeleri; öz güven, sorumluluk ve yaratıcılıklarının artmasına olanak sağlarken, onları okulda edilgen ve denetlenen olmaktan çıkarıp sistemin etkin birer parçası hâline getirir. Öğrencilerimiz, yaşam becerilerini arttırmak ve kişisel gelişimlerini sürdürmek için dilin ve iletişimin gücünü kullanarak kendi sorunlarını çözebilmeli.” diye konuştu.

Proje Eğitmeni Prof. Dr. Kumcağız “Gençlerin, yaşadıkları sorunları müzakere ederek çözebilecekleri kanaatindeyiz”

Projenin eğitim danışmanı ve OMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hatice Kumcağız ise 3 kurumun sinerjisinden doğan projede Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) Ana Bilim Dalında öğrenim gören öğrenciler ile birlikte yer almaktan duyduğu mutluluğu belirterek “Projemiz sivil toplum kuruluşu olan AKRANDER, Atakum Millî Eğitim Müdürlüğü ve Üniversitemiz iş birliği ile gerçekleşmesi bakımından önem arz etmekte. Bu projede anlaşmazlık ve çatışma yaşayan gençlerin, sorunlarını barışçıl bir şekilde nasıl yönetebilecekleri ve kendi lehleri doğrultusunda çözüme kavuşturabilecekleri konusunda beceri kazanmaları ve kazandıkları becerileri içselleştirerek yaşamlarına uygulamalarını hedefledik. Bu sayede bugünün gençlerinin ileride yetişkin olduklarında öncelikle eşleriyle, meslektaşlarıyla ve iletişim kurdukları diğer bireylerle yaşadıkları sorunları müzakere ederek çözebilecekleri kanaatindeyiz. Bu bağlamda projenin, bireylerin psikolojik iyilik hâlinin artırılmasına ve toplum barışına katkı sağlayabileceği söylenebilir.” ifadelerini kullandı.

Proje sayesinde RPD öğrencileri de akran arabuluculuğu programı ile tanıştı

Prof. Dr. Kumcağız, projenin OMÜ’lü öğrenciler açısından kazanımlarına dikkat çekerken devamında şunları dile getirdi: “Proje sayesinde Üniversitemizde öğrenim gören ve projeye gönüllü olarak katılan aday psikolojik danışmanlar, akran arabuluculuğu programı ile tanıştı ve uygulamalarda görev aldı. Programın etkililiği ile ilgili farkındalık kazanan öğrencilerimizin ileride görev yapacakları okullarda arabuluculuk programını öğrencilerine başarı bir şekilde uygulayacaklarına inanıyorum.”

Pek çok değerin öğrencilerce benimsenmesi hedeflendi

Proje kapsamında Atakum ilçesindeki lise ve ortaokullarda tamamlanan eğitimlerde; barış, diyalog, empati, anlaşma, uzlaşı, uyum sağlama ve bu yolda çalışma, birliktelik gibi değer ve meziyetlerin okullarda problem çözme vasfı olarak öğrencilere kazandırılması ve gelecekte müzakereci arabulucu kişiler olması hedeflendi. Bu çerçevede okullarda akran arabuluculuğu odaları oluşturularak öğrencilerin uygulama yapmaları kolaylaştırıldı. Yanı sıra da 2022 – 2023 eğitim yılında akran arabulucu öğrencilerin, okullarında akranlarının anlaşmazlık ve çatışma durumlarında kendi çözümlerini bulmalarını kolaylaştıran arabuluculuk faaliyetlerini yürütmeleri planlandı.

Program sonundaki yemin merasiminde “Arabuluculuk belgemi aldığım şu anda arabuluculuk yaparken tarafsız kalacağıma, barıştırdığım arkadaşların sırlarını saklayacağıma, adaletten ve barış yapıcılıktan ayrılmayacağıma, insan haklarına ve evrensel değerlere  saygılı olacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim” diyen öğrenciler, başarı belgelerinin sahibi oldu.

Törene ayrıca; arabulucu avukatlar, okul psikolojik danışmanları, arabuluculuk programında görev alan OMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programının gönüllü öğrencileri de katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.