Gelirler belediyelere dağıtılacak

Gelirler belediyelere dağıtılacak
01.02.2020
73
A+
A-

AK Parti’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yerel yönetim taslağında “Yol ve Trafik Payı” adı altında yeni verginin hayata geçmesi bekleniyor. Verginin uygulamaya koyulması durumunda aracı olan vatandaşlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 10’u kadar “Yol ve Trafik Payı” alacak.

BELEDİYELERE DAĞITILACAK

Hazırlanan taslakta çevre vergisinin de artırılması ön görülürken eski büyükşehir ve il belediye başkanlarına yeşil pasaport verilmesi hakkı, belediyelerin ücretsiz toplu taşıma uygulamasının düzenlenmesi, büyükşehir belediyelerinde yapılacak atamalara düzenleme ve “Yol ve Trafik Payı”nın yer alması bekleniyor. Aracı olan vatandaşlardan elde edilecek vergi havuzda toplanarak ilçe nüfus ve yüzölçümüne oranlar belediyelere dağıtılacak.

VERGİ HAKKINDA CUMHURBAŞKANI YETKİSİ

“Yol ve Trafik Katkı Payı” belediyelerin ulaşım, trafik altyapı ve üstyapı hizmetlerinden kullanılmak üzere aracı olan vatandaşlar tahsil edilecek. MTV’den işlenecek olan vergi önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ardından belediyenin bulunduğu ilçenin kriterlerine göre belediyeye tahsis edilecek. Cumhurbaşkanı isterse vergi oranını yüzde 1’e düşürebilecek isterse 2 katına çıkarabilecek. Toplanacak olan verginin yüzde 40’ının yüzde 90’ı büyükşehir belediyelerine verilecek. Kalan yüzde 60’lık pay aynı süre içinde yüzde 90’ı nüfus ve yüzde 10’u yüzölçümü kriterlerine göre büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine en geç 15 gün içinde dağıtılmak üzere İller Bankası’na aktarılacak.

Kaynak: Cumhuriyet-Emine Kaplan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber