Geleceğin tiyatrocuları Canik’te yetişiyor

Geleceğin tiyatrocuları Canik’te yetişiyor
12.12.2018
28
A+
A-

Canik Belediyesi Tiyatro Okulu’nda, geleceğin milli ve manevi değerlerine bağlı tiyatrocuları yetişiyor. Kültür ve Sosyal İşler Birimi Müdürü Hamza Aygün “Kültür ve sanatta markayız” dedi.

Canik Belediyesi Tiyatro Okulu bugünlerde cıvıl cıvıl. Her yaştan yaklaşık 180 kişinin tiyatro eğitimi gördüğü Tiyatro Okulu’nda öğrenciler şimdiden sahnenin tozunu yutuyor. Yaklaşık 4 yıldır faaliyetini sürdüren ve bugüne kadar bir çok oyun çıkaran Tiyatro Okulu’nun Genel Sanat Yönetmeni Onur Şahin’in koordinesinde çalışmalarını sürdüren genç tiyatrocular, ofislerde geçen komik olayları içeren yeni oyuna sıkı bir şekilde hazırlanıyor.

DEĞERLERİNE BAĞLI GENÇLİK

Geleceğin tiyatrocularını yetiştirirken, değerlerine bağlı bir gençlik de hedeflediklerini belirten Canik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Birimi Müdürü Hamza Aygün, belediye olarak şehrin sadece fiziki gelişimini değil, kültürel ve sosyal yönden de sağladıklarını söyledi. Aygün, “Tiyatro, sadece gösteri ve vakit geçirme aracı değildir. Tiyatro, eğitici bir sanat dalıdır. Bu bakımdan Tiyatro Okulu’nu gençlerimizin sosyal ve kültürel yönden gelişmeleri için çok önemli görüyoruz” dedi” dedi.

KÜLTÜR-SANATTA MARKAYIZ

Tiyatronun insanı ve yaşamı yansıtan bir sanat dalı olduğuna işaret eden Aygün, “Çocuk ve gençlerimizi çağdaş, kültürlü, bilinçli, yurtsever birer kişi olarak yetiştirmek için onlara mutlaka tiyatro sevgisi verilmelidir. Tiyatro Okulu’nun yanısıra Müzik Okulumuz da var. ayrıca gençlerimiz için bir çok eğitim, kültür ve sanat merkezlerimiz faaliyet gösteriyor. Canik Belediyesi olarak kültür ve sanatta markayız” diye konuştu.

TİYATRO OKULU HERKESE AÇIK

Tiyatro Okulu’nun kapılarının herkese açık olduğunu belirten Genel Sanat Yönetmeni Onur Şahin de, şu anda 80 öğrencinin bulunduğunu, her yaştan insanın kayıt yaptırarak Tiyatro Okulu’nda sahnenin tozunu yutabileceğini söyledi. Şahin, faaliyette oldukları 4 yılda bir çok oyun ve etkinliğe imza attıklarına da işaret ederek, şu anda hazırlandıkları yeni oyunun çok tiyatro severler tarafından beğenileceğine inandığını dile getirdi.

Samsun sahilleriyle zenginleşecek

Samsun’un değerlerini ön plana çıkararak şehri ekonomik olarak da zenginleştirmek için vizyon projeler hazırlayan Başkan Osman Genç’in ortaya koyduğu sahil projeleri hem turist çekecek hem de Samsun’a ve yaşayanlarına ekonomik katkı sağlayacak.

Yarım milyardan fazla insanın turizm faaliyetine katıldığı dünyada önemli potansiyelleri bulunan Samsun’un da turizm pastasından pay alabilmesi için projeler hazırlayan Başkan Osman Genç’in “Yakın Gelecekte Samsun” kitabında dikkat çeken en önemli çalışmalardan birisi de sahil projeleri. Terme’den Ondokuzmayıs’a kadar uzanan ve keşfedilmeyi bekleyen sahil ve kumsallar, Başkan Genç tarafından hazırlanan vizyon projeleri ile turizm merkezi olmaya aday.

SAHİLLER TURİZME KAZANDIRILACAK

Kaliteli kumsallara sahip olan Yakakent, Alaçam, Atakum ve Terme sahillerinin turizme kazandırılması hedeflenen proje kapsamında, sahil düzenlemeleri başta olmak üzere, şehrin turizm zenginliklerini ön plana çıkaran, konaklama, eğlenme, yeme-içme tesisleri planlanıyor. Sahillerinde turizm eksiklikleri giderilecek olan Samsun, altyapı zenginliği ile turist çekecek, turizm pastasından daha çok pay alacak. Bir turizm şehri haline dönüşecek olan Samsun ve yaşayanları ekonomik olarak da zenginleşecek.

RUSYA VE KARADENİZ ÜLKELERİ YANIBAŞIMIZDA

Samsun’un doğal güzellikleri kadar sahilleri ile de önemli bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Genç, “Ne yazık ki bugüne kadar sahillerimizi istenilen seviyede değerlendiremedik. Terme’den 19 Mayıs’a kadar çoğu şehre nasip olmayacak güzellikte sahillerimiz var. Üstelik hemen yanıbaşımızda Rusya ve Karadeniz ülkeleri gibi yüz milyonlarca nüfusa sahip potansiyel var. Turizme duyarlı şehir hedefiyle hazırladığımız vizyon projelerimizde sahillerimize de geniş yer verdik. Terme’nin Atakum’un, Alaçam’ın, 19 Mayıs’ın sahilleri bu projeyle sadece ülkemizden değil, dünyanın farklı yerlerinden de turist çekecektir” dedi.

EKONOMİK KAZANÇ SAĞLAYACAK

Turizmin bir şehrin sosyal ve ekonomik anlamda gelişiminde çok önemli olduğuna da vurgu yapan Başkan Genç, “Turizm amaçlı hizmet üretilip, arz edilirken turistlerin beklentileri göz önüne alınmaktadır. Konaklama, eğlenme ve yeme içme hizmetleri turizm bölgesi için çok önemli bir yer teşkil eder. Bu ihtiyaçları karşılayan şehirler turizme duyarlı şehir olmaktadır. Denizi, kumu, tarihi, mimarisi, kültürel özellikleri turizm şehrine avantaj sağlayan zenginliklerdir. Dolayısıyla Samsun’da bu potansiyel var ve biz bu projeyle şehrimize turist çekmek ve bu şehrin insanlarına ekonomik kazanç sağlamayı amaçladık” diye konuştu.

GENÇLER GURBETE ÇIKMAYACAK

Şehrin ekonomisine büyük katkı sağlayacak projelerin hayata geçmesiyle, Samsunlu gençlerin çalışmak için başka illere gitmek zorunda kalmayacağını da dile getiren Başkan Genç, “Bu şehrin gençleri neden para kazanmak için Antalya’ya, Bodrum’a, Alanya’ya gitsin? Şehir olarak böyle güzel sahillere sahibiz. Bu, Allah’ın bu şehre lütfudur ve bunu iyi değerlendirmeliyiz. İstiyoruz ki, Samsun sahilleriyle turist çeken bir il olsun bu şehrin esnafı, gençleri kazansın. Bu projeleri hayata geçirmememiz için hiç bir sebebimiz yok. Sahil projeleri ile şehrimizi ve yaşayanlarını zenginleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.