Dünya Balıkçılığının Kalbi Türkiye’de Atacak

Dünya Balıkçılığının Kalbi Türkiye’de Atacak
27.10.2023
A+
A-

AKDENİZ VE KARADENİZ’İN EN BÜYÜK BALIKÇILIK BİLİMİ FORUMU (FISHFORUM-2024) 19-23 ŞUBAT 2024 TARİHLERİNDE TÜRKİYE’DE TOPLANACAK

TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI: “FORUM, TÜRKİYE’NİN BALIKÇILIK SEKTÖRÜNE VE ÖZELLİKLE BÖLGEDE AÇIK ARA LİDER OLDUĞU SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE TURİZM ALANLARINDA ÜLKEMİZİN TANITIMINA DA KATKI SAĞLAYACAK”

Akdeniz ve Karadeniz’in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu (FISHFORUM) 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da yapılacak.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için Okyanus Bilimi On Yılı (2021-2030) kapsamında düzenlenen Balıkçılık Bilimi Forumu, Akdeniz ve Karadeniz’deki balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili konulardaki en büyük bilimsel toplantı olma özelliğini taşıyor. Dünya çapında su ürünleri alanında en fazla katılımın sağlandığı forumu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu (GFCM) düzenliyor.

İlki 10-14 Aralık 2018 tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’daki Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Merkezi’nde düzenlenen FISHFORUM’un ikincisine Türkiye ev sahipliği yapacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek foruma, 50’den fazla ülkeden 500’den fazla bilim insanının katılması bekleniyor. Bilimsel ve akademik topluluklar, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ile özel sektör paydaşları forumda konferanslar, çalıştaylar ve sanatsal sergiler gibi etkinliklerde bir araya gelecek.

FISHFORUM 2024’te, iklim değişikliği ve yenilikçi teknolojiler konularına odaklanan balıkçılıkla ilgili önemli konular ele alınacak. Forum ile Akdeniz ve Karadeniz balıkçılığının geleceğini daha iyi şekillendirmek ve bölgenin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ilerlemesini sağlamak için öncelikleri belirlemek, bilim adamları ve politika yapıcılar arasında bilimsel tavsiyeler üretmeye yönelik tartışmaları ve iş birliğini teşvik etmek amaçlanıyor.

“DÜNYA ÇAPINDA PRESTİJE SAHİP FORUMUN TÜRKİYE’DE DÜZENLENMESİ ULUSLARARASI ALANDAKİ ETKİNLİĞİMİZİ ARTIRACAK”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dünya çapında prestije sahip Balıkçılık Bilimi Forumu’nun Türkiye’de düzenlenmesinin ülkenin uluslararası alandaki etkinliğini artıracağını belirtti.

Akdeniz ve Karadeniz’in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu’nun sektör açısından önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayan Yumaklı, “Bu organizasyonun Türkiye’de yapılması konusunda özel girişimlerde bulunmuştuk. Geçen yıl gerçekleştirilen Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu’nun(GFCM) 45. Genel Kurul Toplantısı’nda FISHFORUM-2024’ün Türkiye’de yapılmasına karar verilmişti. Büyük önem verdiğimiz forumun hazırlıklarına başladık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı, forumun balıkçılık ve su ürünleri sektörüne önemli katkılar vereceğinin altını çizerek, Türkiye’nin özellikle bölgede açık ara lider olduğu su ürünleri yetiştiriciliği ile turizm alanlarında ülkenin tanıtımına da katkı sağlayacağını kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.