Diğer illerdeki vatandaşlar santrale tepki gösterip eylem yapmışlar

Diğer illerdeki vatandaşlar santrale tepki gösterip eylem yapmışlar
17.10.2019
70
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, biyokütle santralinin kurulduğu bazı şehirlerde Samsun’da yaşanan tartışmaların yaşanmadığını söylemişti ancak verdiği bu bilgi doğru çıkmadı..

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, biyokütle santrali ile ilgili açıklamasında, “Adana’da, Manisa’da Malatya’da Bursa’da, Muğla’da var Samsun’daki tartışmaların hiç biri o şehirlerde yaşanmamış” demişti, ancak bu santrallerin kurulmak istendiği her yerde tartışma ve eylemler olduğu ortaya çıktı.

Açıklamasında Biyokütle Santraline karşı sadece Samsunluların yada Samsun’da tepki gösterildiği algısı oluşturan Mustafa Demir’in sözünden yola çıkarak Google amca üzerinden yaptığımız kısa bir araştırmada özellikle Bursa’da köylülerin eylemler yaparak kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santralinin imar planını iptal ettirdikleri ile ilgili haberlerle karşılaştık.

Yaptığımız küçük bir araştırmada Bursa’nın Mustafa Kemal paşa ilçesinde köylülerin biyokütle santraline karşı tepki gösterdikleri, yine Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız mahallesinde yaşayan vatandaşlarında bölgede kurulmak istenen biyokütle santraline yönelik eylem yaptıkları ile ilgili haberler Google’da yer aldığını gördük.

-Bursa Karaağız mahallesinde (köyünde) biyokütle santrali eylemi
Biyokütle Santrali ile ilgili Samsun’da yaşanan tartışmaların diğer şehirlerde yaşanmadığını iddia eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, tepki ve tartışma yaşanmadığını söylediği Bursa’da ise Karaağız köylülerinin biyokütle enerji santralinin yapılmaması için 342 gün nöbet tuttuklarını, pankartlarla eylem yaptıklarını ve 400 gün süren mücadele sonunda söz konusu santralin yapımını hukuki yolla engellediklerinden sanırız haberdar değil.

Bir hastanenin aylık toplantısına katılarak “Bu arada bir şeyi unuttum biyoteknik (kendi ifadesi) santral bir tek Mecitözün’de diyorlar ya, Adana da, Manisa’da, Malatya’da, Bursa’da kurulmuş, Muğla’da var Samsun’daki tartışmaların hiç biri o şehirlerde yaşanmamış.Bunu da bilgilerinize sunuyorum.” diyen Mustafa Demir, Çarşamba ilçesine kurulacak Biyokütle Santrali ile ilgili başka şehirlerde tepki ve tartışma olmadığı yönünde hastane doktorları ve çalışanlarına verdiği bilginin yanıltıcı olduğu ve doğru olmadığı Google’da yapılacak ufak bir araştırma ile görülecektir.

Başka şehirlerde Biyokütle Santraline yönelik tartışmalar ve tepkilerle ilgili haber küpürleri ile aşağıdadır. Yani bu santral ile ilgili tartışmalar ve tepkiler Samsun’da olduğu gibi başka şehirlerde de olabiliyormuş ve oluyormuş..

(SamsunKentHaber)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.