Demir: Yat Limanı’ndan geri adım yok!

12.10.2020
966
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Kurupelit Yat Limanı’nın doldurularak açığına yeni bir yat limanı yapılmasına ilişkin, “Marina projesi bu şehre büyük bir katkıdır. Bu şehrin mevcut haliyle 2-3 kat gömlek arttıracak bir projedir “dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda korona virüsü önlemleri kapsamında fiziksel mesafe kurallarına uygun bir şekilde yapıldı. 61 gündem ve 3 gündem dışı olmak üzere toplam 64 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, başkanlık etti.

PROJE İHALESİNE ÇIKILDI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından finanse edilen ve ihale edilen Kurupelit Marinası hakkında bilgiler veren Başkan Demir, “Kurupelit’teki marina diye ifade edilen alanda bir proje ihalesine çıkıldı. Marina, mendirek dolgu sahası planı onaylanmış, daha sonra oranın marina olarak kullanılmasına karar verilmiş. O günkü şartlarda kullanılmış. İçinde tekneler de var ama oranın marina olduğu anlamı çıkmıyor. Marinalar, çok farklı ve özel konseptli projelerdir. İçerisine ırmak akıyor, denizden kum doluyor, tahliye noktasında da sıkıntısı var. Altyapılar Genel Müdürlüğü’nden teknik heyet gelerek inceledi. Yapılacak yeni marina tamamen mühendislikle alakalı bir şey. Yani siyasi bir tercih söz konusu değil. Orada yapılmak istenen ve ortaya koyulmak istenen projeksiyon dünyada hemen hemen emsallerinden aşağı kalmayacak şekilde gerçekten marinanın yapılabileceği göründüğünden teknik heyet gelip dalga hareketleri, kum hareketleri, zemin yapısı gibi durumları inceledi. Orada gerçekten yeni bir marina yapılabileceği göründüğünden dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Bey geldi ve beraber alana gittik. İncelemeler sonucunda yapılabileceği noktasında ödenek gönderildi. Marina projesi bu şehre büyük bir katkıdır. Bu şehrin mevcut haliyle 2-3 kat gömlek arttıracak bir projedir. Bunu her siyasi patiden arkadaşımızın alkışlamasını bekliyoruz” dedi.

TUZAK RADARI BİZDE KABUL ETMEYİZ
Akıllı şehir kapsamında Samsun’a yapılacak EDS’nin özelliklerini aktaran Demir, “EDS sistemi trafiğe ceza gibi algılanıyor. Böyle bir sistem kurmuyoruz. Şöyle anlaşılmasın; tuzak radar sistemini biz asla kabul etmeyiz. Ama azami bir sürat var. Mesela çevre yolunda hız sınırı bizim önerimiz 110 km’dir. Yüzde 10’da eklenince 121 km oluyor. Şimdi bizim çevre yolundan 121 km’nin üzerinde geçen bir trafik seyretsin isteyen var mı? Baruthane’de hız sınırı 70 yazıyor. 82 yaptığımızda yüzde 10 da eklenince 91’in üstünde trafik seyretsin diyecek bir arkadaşımız var mı? Yani biz suyun ırmakta aktığı gibi çalışma yapıyoruz. Samsun insanı gelişmeye, yeniliğe, düzene ve kültüre yatkın insanlarımız. Kamu yararına, kendi sağlığına ve hemşehrilerinin sağlığına dikkat eden bir halkımız var. Pandemi sürecinde de bunun olumlu olarak gördük” ifadelerini kullandı.

Başkan Demir, meclis toplantısında Kurupelit Yat Limanı ve EDS ile ilgili konuştu. Demir, Marina projesinin kente değer katacağını, EDS’nin ise tuzak radar olmadığı görüşünü savundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber