CHP’de kurultay heyecanı başladı: Yeni genel başkan seçilecek

CHP’de kurultay heyecanı başladı: Yeni genel başkan seçilecek
04.11.2023
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) tarihinde ikinci yüzyıla girerken düzenlediği “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” Ankara Spor Salonu’nda başladı. Kurultay, 1368 delegenin katılımıyla gerçekleşiyor.

featured

CHP’de kurultay heyecanı başladı: Yeni genel başkan seçilecek

Bugüne kadar 56 kurultay gerçekleştiren CHP, 100’üncü yaşını kutlarken, 38’inci Olağan Kurultayı’nda divan başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu üstleniyor. Kurultayın ilk gününde genel başkan belirlenecek, ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri gerçekleşecek.

Yeni genel başkanın belirlenmesi için adayların 65 delegenin imzasını alması gerekiyor. Mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegeler tarafından yeniden aday gösterilmesi beklenirken, Manisa Milletvekili Özgür Özel’in de aday olabilmek için yeterli sayıda imzayı topladığı gündemde.

Kurultayın en önemli odak noktalarından biri olan sloganı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” olarak belirlendi. Bu çerçevede adaylar arasında uzlaşma sağlanması durumunda PM seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” yöntemiyle yapılması bekleniyor. Fermuar yöntemi, bir kadın bir erkek üyenin PM’ye girmesi yönünde bir denge sağlamayı hedefliyor.

 

CHP’de kurultay heyecanı başladı: Yeni genel başkan seçilecek

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber