Canik’te kar mesaisi

Canik’te kar mesaisi
26.12.2018
61
A+
A-

Samsun’un yüksek kesimlerini etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Canik Belediyesi, İlçe kırsalında kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Canik Belediyesi karla mücadele ekipleri İlçe genelinde yoğun mesai harcıyor. Samsun’un yüksek kesimlerini etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle ekipler, kar yağışının etkisi altında kalan Toygar, Alibeyli ve Kestanepınar mahalleleri başta olmak üzere İlçenin kırsal kesimlerinde kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Canik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin anında başladığı karla mücadele çalışmaları kapsamında yollar ulaşıma açıldı.

ÖNCE ULAŞIM

Karla mücadele çalışmalarını sürdüren ve yeni kar yağışlarına karşı teyakkuzda bekleyen Canik Belediyesi Fen İşleri ve Temizlik İşleri Birimlerine bağlı ekipler, ulaşım akslarında yoğun çalışarak vatandaşların ulaşım imkanının kesilmemesini amaçlıyor. Canik Belediyesi ekipleri ayrıca, araçları yolda kalan vatandaşların da imdadına yetişiyor. Ekipler, sürücüleri kar nedeniyle kayganlaşan ve özellikle geceleri buzlaşan yollara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

EKİPLER HAZIR

Çalışmaları yakından takip eden Canik Belediyesi Fen İşleri Birimi Müdürü Dursun Ali Gürsoy, meteorolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Biz zaten kar yağışına karşı hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Kar yağışı ile birlikte çalışmalarımıza hız verdik.  Belediye olarak teyakkuzdayız. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Öncelikle kapanan yollar olmak üzere kırsal mahallelerimizde kar temizleme çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Şehirlerin sosyolojik planlamasını da yapmalıyız

PTT Şanlıurfa Başmüdürü İsmail Çizikçi’yi ağırlayan Başkan Osman Genç, şehirlerde mekansal planlamanın yanında sosyolojik planlamanın da yapılması gerektiğini söyledi.

PTT Şanlıurfa Başmüdürü İsmail Çizikçi ile PTT Çalışanları Dayanışma Derneği Başkanı Onur Karagöl ve PTT idarecileri Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i ziyaret etti. Başmüdür Çizikçi ve diğer misafirleriyle sohbet eden Başkan Genç, şehirlerin planlanmasına dikkat çekti. Şeirlerin sadece mekansal ve fiziksel olarak değil, sosyolojik olarak da planlanması gerektiğini belirten Genç, sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet iddiasının ve sağlıklı bir geleceğinin olamayacağını söyledi.

‘MEKANSAL VE SOSYOLOJİK DÖNÜŞÜM’

Günümüzde hızla değişen dünyada artık şehirlerin yarıştığına vurgu yapan Başkan Genç, “Dolayısıyla dünyada yaşanan değişimi şehirlerimizde de yakalamalıyız.  Şehirler, insanların geleceğini şekillendiren en önemli mekanlardır. Eğer doğru bir dönüşümü sağlayamazsak sadece şehirleri değil, geleceğimizi de kaybederiz. Bunu sağlamamız için insanı merkeze koyan bir şehir planlarına ihtiyacımız var. Mekansal planlamanın yanısıra sosyolojik planlamayı da yapmak zorundayız. Sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet ve gelecek iddiası olamaz” dedi.

‘İNSAN BOZULURSA ŞEHİR BOZULUR’

Şehrin, içinde yaşayan herkesin olduğunu ifade eden Başkan Genç, “Şehir bize Allah’ın emanetidir, çocuklarımızın bir emanetidir. Şehir yalnızca insanların oturduğu, çalıştığı, akşam evine gidip uyuduğu mekan değildir. Bir şehir sadece taş, toprak ve çimento ile meydana gelmez. İnsanın eğitim, kültür, inanç gibi asgari yaşamsal ihtiyaçlarını mutlaka dikkate almak zorundayız. Bunlardan vazgeçtiğimiz gün, istiklalimizden ve istikbalimizden vazgeçtiğimiz gündür. Çünkü şehir, adeta bir kaptır. İçinde yaşayanlara kendi şeklini verir. İnsan bozulursa, şehir bozulur. Eğer bir şehir gelişecekse, değişimin içine kültürü, aileyi, ahlakı da koymalıyız” diye konuştu.

‘ŞEHİR OLARAK ÜRETMELİYİZ’

Samsun’u daha ileriye götürmek için birlikte hareket edilmesi gerektiğini de ifade eden Genç, şunları söyledi: “Belediyecilik sadece alt yapıdan ibaret değildir. Vizyonunuz, stratejiniz, hedefiniz yoksa bir şey başarmanız mümkün değildir. Siz insana dokunamazsanız, insanın ruhunu okşayacak projeler ortaya koyamazsanız, çözümler üretmezseniz yaptığınız hizmetin anlamı yok. Bugün 3. bin yılın başında ürettiğiniz kadar değerlisiniz. Fikir düzeyimizi mutlaka 4. seviyeye çıkarmak ve şehir olarak üretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.