Bedri Yaşar; “Çarşamba Şeker Fabrikasının Açılması İçin Daha Neyi Bekliyoruz?”

Bedri Yaşar; “Çarşamba Şeker Fabrikasının Açılması İçin Daha Neyi Bekliyoruz?”
14.03.2022
77
A+
A-

İYİ Parti’li Bedri Yaşar; “Samsun’un ağzının tadı kaçtı. Yılan hikayesine dönen Çarşamba Şeker Fabrikası açılamadı. Samsun bir türlü şekerine kavuşamadı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyon üyesi Bedri Yaşar; TBMM KİT Komisyonunda yaptığı konuşmada Çarşamba Şeker Fabrikasının halen açılmamasına tepki göstererek, fabrikanın açılması için gerekli olan 60 milyon TL’lik kaynağın biran evvel tahsis edilmesini talep etti.  

Hazır fabrika var; üretim yok

Çarşamba Şeker fabrikasının Türkiye’nin en genç fabrikalarından biri olduğunu belirten Bedri Yaşar;” Samsun’un ağzının tadı kaçtı. Yılan hikayesine dönen Çarşamba Şeker Fabrikası açılamadı. Samsun bir türlü şekerine kavuşamadı. Çarşamba Şeker Fabrikasının kaynak tahsisi konusunda sorun varsa TBMM olarak biz birlik olalım; komisyon olarak talepte bulunalım.” Önerisin, dile getirdi.

Çarşamba Şeker fabrikasının en önemli özelliğinin şeker kamışından şeker üreten tek fabrika olduğunu da dile getiren İYİ Parti’li Yaşar; fabrikanın konumunun da ve buradaki iklim koşullarının da üretim için son derece elverişli olduğunu, bu fabrika sayesinde çiftçilerin üretim yapacağını; fabrikada yeni istihdam fırsatları yaratılacağının da altını çizdi.  

Her şeyin özelleştirildiği dönemde; devlet eliyle işletilen şeker fabrikalarının önemine vurgu yapan Bedri Yaşar;” İyi ki şeker fabrikalarının tamamını özelleştirememişsiniz. Bu fabrikalar olmasa şekerin fiyatını tahmin bile edemezdik. Depoları basmayla fiyatlar aşağıya gelmez. Devletin regülasyon görevi görecek kadar üretim yapması ya da üretimi desteklemesi gerekir. Burada da devletin işlettiği şeker fabrikaları önemli bir rol üstleniyor.” dedi.

Antarktika’da buzullar erise Türkiye etkileniyor

Türkiye’nin ekonomisinin kırılganlığına da atıfta bulunan Bedri Yaşar; son dönemde yaşanan Rusya- Ukrayna savaşında bile en çok etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.

Bu süreci atlatabilmenin en önemli yollarından birinin üretim olduğunu söyleyen Bedri Yaşar; üretim için de çiftçilerin muhakkak devlet eliyle desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Ziraat Bankası kredileri içinde çiftçilerin kredi payının sadece %14’lerde olduğunu ifade eden Bedri Yaşar; ekili alanların daha fazla daralmaması gerektiğine vurgu yaptı. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.