Atakum’da Kazanan Değişiyor mu?

Atakum’da Kazanan Değişiyor mu?
04.04.2019
A+
A-

AK Parti teşkilatının Atakum Belediye Başkanlığı seçiminde yaptığı itiraz sonucu geçersiz oy bulunan 366 sandığın incelendiği, Başkanlık seçiminde geçersiz sayılan oylardan Ak parti lehine 112 oy CHP lehine 51 oyun tespit edildiği, Belediye meclis üyeliğinde ise AK Parti lehine 124 oyun, CHP lehine ise 44 oyun aslında geçerli olduğu tespit edildi.

Ayrıca yerinde itiraz edilen 16 sandıkta da aleni usulsüzlük olduğu tespit edildi ve tutanak altına alındı. YSK sisteminde 1166 oyluk farkın AK Parti sisteminde 800 olduğu ve bu oy dağılımının düzeltilmesi için de itiraz edildiği öğrenildi. Tüm bunlar değerlendirildiğinde Atakum’da farkın 739’e düştüğü görülüyor.

Tüm Sandıklar Sayılmalı!

Ak parti teşkilatının 31 Mart seçimlerinde sandıklara sahip çıkamadan zafiyet gösterdiği ve sandıklarda usulsüzlüklerin yapıldığı iddiası gündeme gelirken geçerli olduğu halde geçersiz sayılan oyların fazlalığı ve de yerinde itiraz edilen tüm sandıklarda usulsüzlük tespit edilmesi sebebiyle tüm sandıkların yeniden sayılacağı ve güncel fark olan 739 oyun yarısının karşı taraftan Ak parti lehine geçmesi ile kazananın değişebileceği konuşuluyor. İddialar doğru ise sandık başına 0.86 oyun değişmesi hiç de zor görünmüyor.Şimdi tüm gözler il seçim kurulunun vereceği karara çevrilmiş durumda.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.