Atakum Belediyesi’nden ‘Cumhuriyet Buluşması

Atakum Belediyesi’nden ‘Cumhuriyet Buluşması
28.10.2021
35
A+
A-

Atakum Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında “Atakum Cumhuriyet Buluşması” gerçekleştirdi. Buluşmada konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri Mustafa Kemal Atatürk, en büyük devrimlerinden biri Cumhuriyet Devrimidir” dedi. 

Cumhuriyet’in kuruluşunun 98. yıldönümünü bir dizi etkinlikle dolu dolu kutlayan Atakum Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında “Atakum Cumhuriyet Buluşması” gerçekleştirdi. Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde yapılan buluşmaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Av. Gülay Deveci Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç, Atakum Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.   

UNUTULMAZ GECE 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecede ilk olarak Atakum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün hazırladığı Cumhuriyet’in doğuşunun kronolojik olarak anlatıldığı video izlendi. Atakum Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun zeybek ve Artvin yöresi oyunları ile Semih Tiryaki Dans Okulu’nun modern dans gösterileri geceye renk kattı. Halk şairi Hasan Akbaş’ın “Cumhuriyet” şiiri dinleyenlerden bol alkış alırken, Atakum Belediyesi Türk Sanat Müziği Koro Şefi Volkan Sağlam ile piyanist Ümit Ünler’in keman ile piyano resitali konuklara müzik ziyafeti yaşattı. Marşlara hep birlikte eşlik edilen buluşmada, unutulmaz bir gece yaşandı. 

“ATATÜRK’ÜN CUMHURİYET’İNİ YILINDA GERİ ALACAĞIZ”

Cumhuriyet Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri Mustafa Kemal Atatürk insanlık tarihinin en büyük devrimlerinden biri Cumhuriyet Devrimidir. Onun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleri, yöneticileri, onun ittifakından yana olan Cumhuriyet’in değerlerini savunan Atatürk’ün Kurtuluş Yolunu devam ettiren İYİ Parti’nin sevgili yöneticileri her biriniz ayrı ayrı hoş geldiniz; Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler hoş geldiniz. Atakum, Samsun sizin sayenizde fark ediliyor. Türkiye’nin her yerinden görülüyorsunuz. Atatürk’ün Cumhuriyet’i böyle kutlanır. Atatürk’ün Cumhuriyeti’ni 100. yılında geri alacağız ve kaldığı yerden devam ettireceğiz. Onun yolundan yürümeye devam edeceğiz. O Cumhuriyet’in ve ilkelerinin bir benzeri yok; çünkü geleceğini gençlere, kadınlara, bize emanet etti. Bize güveniyordu ama bir kez daha söyleyeyim, biz biraz görevimizi ihmal ettik. Hata yapma şansımız yok. Cumhuriyetçiler el birliği ile Atatürk’ün bize, gençlere emanet ettiği Cumhuriyetini ve devrimlerini kaldığı yerden alacağız ve devam ettireceğiz. O kararlılığı bu salonda ve yarın öbür gün buna benzer salonlarda bir araya gelecek Atatürkçülerde görüyorum” diye konuştu. 

“SENİN DEVRİMLERİNİ YAŞATACAĞIZ” 

“29 Ekim günü Anıtkabir’i izleyin” diyen Başkan Deveci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Anıtkabir dolup taşacak, Atatürkçüler Atatürkle buluşacak. Hemen arkasından da 10 Kasım. Türkiye bu iki günde Anıtkabir’e taşınacak. Göreceğiz ve ondan cesaret alacağız ki biz onun yolundan gittiğimizi ve onun yolundan gideceğimizi 10 Kasım günü anıtına eğileceğiz ‘Senin Cumhuriyetin ilelebet devam ettirme kararlılığımız sürüyor’ diyeceğiz. Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve onun devrimlerinin savunucusu olmak onurlu bir görev. Bu onuru taşımak bizim için önemli; ama bu onur bize ayrıca bir sorumluluk da yüklüyor. O sorumluluğun ne olduğunu biliyoruz. O sorumluluğun bilinciyle Cumhuriyet’ten, Atatürk’ün devrimlerinden ve onun devamlılığından yana olanlar hep birlikte Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Atam senin bize emanet ettiğini bıraktığın yerden alıyoruz ve sürdürmeye kararlıyız’ diyeceğiz. Yolunuz açık olsun. Mustafa Kemal Paşa, çok yaşa. Biz senin devrimlerini yaşatacağız.”    

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber