ADVENT’le İlk Atışın 4’üncü Yılı  

ADVENT’le İlk Atışın 4’üncü Yılı  
21.10.2023
A+
A-

ADVENT’le İlk Atışın 4’üncü Yılı

ANKARA – BHA

Bugüne kadar Türk Donanmasında ADVENT SYS teslim edilen, teslimi planlanan ve testleri devam eden platform sayısı 33’e ulaşmış durumda.

Yurt dışında ise 4 ülkede toplam 14 platform, Türkiye’nin üstün savunma teknolojisi ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile donatılmış olacak.

HAVELSAN‘ın Savaş Sistemi Ana Entegratörlüğünü yaptığı Pakistan MİLGEM Projesinde ilk gemi teslim edildi.

Ortak özellikleri Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’e sahip Açık Deniz Karakol Gemisi projesinde de TCG Akhisar ve TCG Koçhisar gemileri bugün denize indirildi.

ADVENTle Ilk Atisin 4uncu Yili

Bu süreçte Türk Deniz Kuvvetleri savaş yönetim sistemleri ile ilk kez nasıl tanıştı? Milli mühendislik çalışmalarının kullanıldığı ilk savaş yönetim sistemi hangisiydi? Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi, kısa adıyla GENESİS hangi tip platformalar için geliştirildi?

ARMERKOM, HAVELSAN ve SSB ile geliştirilen ADVENT’in kısa tarihçesi:

Türk Deniz Kuvvetleri, savaş yönetim sistemi konsepti ile ilk kez yabancı menşeili savaş yönetim sistemleri olan STACOSSEWACO ve TACTICOS kullanarak tanıştı. (STACOSSEWACO-DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar, TACTICOS-Barbaros Sınıfı Fırkateynler) 1990’ların ortalarında Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) tarafından Tepe sınıfı fırkateynler için geliştirilen K-5 (Komputer Kontrollü Komuta Kontrol Konsolu) bu alanda milli imkanlar ile geliştirilen ilk sistem oldu.

ARMERKOM; Gabya sınıfı fırkateynlerin modernizasyonu amacı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinesinde milli bir savaş yönetim sistemi geliştirme çalışmalarına başladı. Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi GENESİS geliştirilerek. 2007yılındanitibarenARMERKOM-HAVELSAN iş birliği ile 8 adet GABYA Sınıfı fırkateyne kuruldu. GENESİSSYS, ARMERKOM-HAVELSAN işbirliği ile MİLGEM Sınıfı Korvetler ve LST gemileri için de kullanıldı.

advent

Gelişen donanım ve yazılım teknolojileri, deniz harekatı alanındaki yenilikler, yeni harp nevileri, savaş dışı harekat kabiliyetleri ve değişen kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2010 yılında ARMERKOM HAVELSAN iş birliği ile yeni nesil bir savaş yönetim sistemi geliştirme çalışmaları başladı. Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi ADVENTSYS, çok kapsamlı olarak gerçekleştirilen sistem mühendisliği, geliştirme ve test süreçlerinin ardından HAVELSAN’ın Türk Deniz Kuvvetleri ile birlikte Deniz Kuvvetleri için geliştirdiği ilk savaş yönetim sistemi olarak hizmete sunuldu.

İlk platform olarak MİLGEM 4. gemisi TCG Kınalıada’ya entegre edilen ADVENTSYS ilk fiili atışlarını 21 Eylül 2019’da gerçekleştirdi.

2019-2023 yılları arasında Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev yapan ve aralarında TCG ANADOLU, TCG UFUK, TCG DERYA, TCG İSTANBUL’un da olduğu 33 farklı hava, suüstü ve sualtı platformu için ADVENTSYS teslimatı gerçekleşti, planlandı veya test faaliyetlerine devam ediliyor.

Yurt dışından gelen yoğun talepler üzerine, ilk olarak ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Pakistan Korvet projesi kapsamında 4 adet MİLGEM ile Ukrayna, Endonezya ve Nijerya ülkelerinin deniz kuvvetlerine entegre edilecek şekilde 14 platforma ADVENTSYS sağlanması için çalışmalar devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber