3 Aralık Dünya Engelliler günü için mesaj yayımladılar

3 Aralık Dünya Engelliler günü için mesaj yayımladılar
02.12.2020
8
A+
A-

AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ve AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladılar.

Yayımlanan mesajları şöyle;

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Engelli vatandaşlarımızın başkasının yardımına ihtiyaç duymadan her alanda yer alabilmesi, , hayata tam ve etkin katılımları en temel insan hakkıdır. Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda bu hakkı temin etmek, engellilerimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek konusunda çok önemli sorumluluklarımız olduğu bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz.

İnsana yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğu düşüncesiyle özel gruplar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin kamu hizmetlerinden eşit olarak yararlanmasının önünü açan düzenlemeleri Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak hayata geçirdik. Son 18 yıllık dönemde hak temelli bakış açısıyla engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, yaşam standartlarını yükseltmek için çalışıyoruz. İstihdamdan özel eğitime, evde bakımdan sağlık alanındaki ihtiyaçların karşılanmasına kadar engellilerimizin tüm hizmetlerden yararlanmalarını sağlayacak düzenlemeleri bir bir hayata geçirdik.

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından, içinde bulunduğumuz 2020’nin “Erişilebilirlik Yılı” ilan edilmesi; erişilebilirlik çalışmalarının planlı ve standartlara uygun şekilde yapılması ve bu kültürün yaygınlaştırılması konusuna verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Dünyanın içinden geçtiği koronavirüs sürecinde engelli vatandaşlarımızın zorluklarla karşılaşmamaları için gereken tüm önlemler devletimiz tarafından alınarak bu hususta dünyaya örnek bir yönetim sergilenmiştir.

2002’de kamu kurumlarında 5 bin 777 engelli memur istihdam ediliyorken 2020 yılı Ekim ayı itibarıyla bu sayı 10 katlık artışla 57 bin 809’a ulaşmıştır. Bugüne kadar 600 binden fazla kişiye engelli aylığı, 91 bin kişiye de engelli yakını aylığı ödemesi gerçekleştirilmiştir. Özel gereksinime ihtiyaç duyan çocuklarımızın desteklenmesi ve onların hayata hazırlanması konusunda özel eğitim kurumları ülkemizde önemli görev ifa etmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Eylül ayında açıklanan, ülkemizin 2030’a kadar engellilik alanındaki ulusal vizyonunu ve yol haritasını ortaya koyan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”, önümüzdeki dönemde geliştirilecek politikaların belirlenmesinde rehber olacaktır. Bu konuda atılacak her adımın, büyük değişimlere vesile olacağına yürekten inanıyoruz.

Engelli bireyleri desteklemek, onların sağlıklı bir yaşam sürmesi için çaba göstermek toplum olarak en önemli görevlerimizdendir. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelliler konusunda farkındalığın daha da artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımıza, onların gören gözü, işiten kulağı, tutan eli olan değerli aileleriyle birlikte huzurlu bir yaşam diliyorum.”

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Engellilik yalnızca bireyleri veya ailelerini ilgilendiren değil, toplumun tüm kesiminin duyarlılık, farkındalık oluşturması, el ele verilmesi gereken bir konudur. Engellilik toplumsal, sosyal hayatı engelleyen bir sorun değil, desteklenmesi gereken bir olgudur.
Her birey engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, destek vermek zorundadır. Eşit ve değerli insanlar olduklarını hissettirmek, benimsemek onları kucaklamak ise en önemli vazifelerimiz arasındadır. Yardıma ihtiyaçları olduğu düşüncesinin yanlışlığının hepimiz farkına vararak hayatın içinde sosyal ve ekonomik eşitliklerini mutlaka sağlamamız gerekmektedir. Engelli bireylerimizin her alanda sağladığı başarı ve azimleri örnek teşkil etmektedir.

Düşüncelerimizdeki engelleri kaldırdığımız andan itibaren zaten tüm engeller ortadan kalkmaktadır. Engelliler toplumumuzun değerli bireyleridir. Mutlu ve huzurlu bir toplumun en önemli şartı tüm bireylerinin eşit şartlarda, ortak bir amaç etrafında birbirini anlayarak desteklemesidir. Engelli vatandaşlarımızın toplum içinde yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürdürmeleri için hepimiz çaba göstermek, onlara ulaşarak, sorunlarına sahip çıkmak devletin ve toplumun en önemli sorumlulukları arasındadır.

Engelli kardeşlerimizin sosyal, ekonomik ve kültür hayatına yapmış oldukları katkılar her türlü takdirin üstündedir. Onların sporda, bilimde, kültür alanında, çalışma hayatında ortaya koydukları ulusal ve uluslararası başarılarla gurur duymaktayız.
Değerli ailelerinin engelli çocukları, akrabaları, yakınları, sevdikleri için yaptıkları fedakarlıkları da unutmamamız gerekli. Büyük bir takdiri, teşekkürü onlar da hak etmektedir. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak, ihtiyaç ve beklentilerinde yanlarında yer almak, ailelerine destek olmak ulvi, güzel ve anlamlı bir yaklaşımdır.

Devletimiz her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındadır. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bir çok düzenleme, destek engelli vatandaşlarımız için ortaya koyulmuştur, farklı bir vizyon sergilenmiştir.

2005 yılında Engelliler Kanunu’nu çıkarılmış, bin 500 maddelik engelliler hukuku oluşturulmuştur. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde onaylanmış, Anayasanın 10’uncu maddesinde engellilere yönelik pozitif ayrımcılık getirilerek anayasal güvence altına alınmıştır. 2002 yılında kamuda engelli 5 bin 777 kişiye istihdam hakkı tanınırken bu konuda da önemli bir adım atılarak yüzde 40 engel oranına sahip vatandaşlarımıza kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirilmiştir. Sadece 2002’den bugüne engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamında yaklaşık 10 kat artış sağlanmıştır. Yine aynı tarihler arasında İŞKUR aracılığıyla 406 bine yakın engelli vatandaşımız işe yerleştirilmiştir.

Diğer desteklemelerin haricinde engellilerin kendi işlerini kurmaları için hibe destekleri oluşturulmuş, yüzlerce engelli vatandaşımızın kendi işlerini kurmaları sağlanmıştır. Yine 2002’de sadece 47 olan bakım merkezi sayısı 5 kat artırılmış, gündüzlü, yatılı ve umutevi merkezlerinde binlerce engelli vatandaşımıza hizmet verilmeye başlanmıştır. Evde bakım hizmetleri ile yerel yönetimler ve kamu eliyle engelli vatandaşlarımıza, ailelerine ulaşılarak yaşamlarına ortak olunmuştur. Daha birçok destek, düzenleme engelli vatandaşlarımız için hayata geçirilmiştir.
Bu duygu ve düşüncelerle ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelliler konusunda toplumsal bilincin ve farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Değerli engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, huzur, mutluluk ve yaşantılarında kolaylıklar diliyor.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber